Интерјву со Анастасија Ристова: Superior Runs е веројатно најдобра трка во Македонија!

Анастасија e 20-годишна девојка од Струмица која минатата година на Superior Runs го освои првото место на трката од 5км.Таа е вљубеник на природата и ентузијаст за секоја физичка активност. Од мала возраст тренира, а на 8 години започнала и со спортот ориентација.Таа ни раскажа за искуството од учествата на европските и светски првенства и…

Интервју со Фросина Михајловска: Професијата ми помага во трчањето

Интерјву со Фросина Михајловска: Професијата ми помага во трчањето Фросина е 29 годишна горда мајка, посветен полициски службеник и страствен тркач. Позади себе има бројни награди, вклучувајќи го и освоеното 3то место на Superior Runs на 10км. Таа ни раскажа за нејзините почетоци, предизвици и првите победи. Како нејзината професија, добрата организација, дисциплината и љубовта…

Интерјву со Радмила Јованова: Истрчав 162км и освоив 2-ро место на ултрамаратон

Интерјву со Радмила Јованова: Истрчав 162км и освоив 2-ро место на ултрамаратон Во пресрет на Strumina Trail, направивме интервју со штипската атлетичарка Радмила Јованова, која воедно е дел од Trex – организатори на Strumina Trail. Неодамна во Грција на „Virgin Forest Trail“ таа истрча 162км за 30 часа, 38 минути и 5 секунди, со што…

Интервју со Бале Брзи: Имам 71 година, а трчам како да сум 30

Интервју со Бале Брзи: Имам 71 година, а трчам како да имам 30 Благоја Ацковски, меѓу тркачите познат како Бaлe Брзи, накратко ни кажа зошто се чувствува како 30 години иако има полни 71. Роден е во с. Горно Лисиче во 1953 година, а неговиот талент за атлетика е забележан уште од средното училиште, каде…

Интервју со Тони Манев: Истрчав 177,5км. Mојот сон сега е реалност.

Интервју со Тони Манев: Истрчав 177,5км. Mојот сон сега е реалност.   Во денешното интервју, имаме задоволство да разговараме со штипскиот ултрамаратонец Тони Манев, кој неодамна во Крањска Гора, Словенија истрча 177,5км за 45 часа, 35 минути и 59 секунди. Тони детално ни раскажа за највозбудливите моменти од неговата авантура и преку совети ни зборуваше…

Интервју со Мануел Трајчев: Моите рецепти се еднакво вкусни како брзата храна

Интервју со Мануел Трајчев: Моите рецепти се еднакво вкусни како брзата храна Во денешното интервју, го имаме задоволството да разговараме со Мануел Трајчев, спортски лик од нашиот град. Но, освен што редовно тренира и трча исто така промовира и здрави рецепти преку неговиот профил на Инстаграм – „The Fitnesscook“.   Мануел ни ја раскажа неговата приказна…

Интервју со Бојана Манева: На Штип му требаше Superior Runs

Денес, ja имаме честа да разговараме со Бојана Манева, извонредна спортистка од Штип која освен што донесе личен успех преку каратето, таа инспирираше и позитивни промени во нејзиниот град.   Од нејзините рани почетоци во каратето до oсновањето на фитнес центарот „Б Фит“ и реализација на општествено одговорни проекти, приказната на Бојана претставува решителност, страст…

Интервју со Игор Митревски: Од Фудбалер до Триатлонец

Superior Runs: Кажете ни нешто за вас и за вашите почетоци во спортот. Игор Митревски: Од 7 години почнав да тренирам фудбал. Се посветив на тоа до 19 години кога наидов на сериозна повреда на ‘рбетот. Тоа беше поразителен момент за мене бидејќи вложив многу во фудбалот и имав голем потенцијал. За жал, докторот ми…